Sila vône.

Milujem vône. Je to pre mňa výlet do krajiny zázrakov, nekonečných možností, nepredvídateľnosťi života. Cítim vďačnosť za rozmanitosť, ktorú nám matka zem ponúka. Ponoriť sa do vône, do jej atmosféry a vnímať pocity, ktoré ku mne prichádzajú. To sú pre mňa zážitky ktorých sa nevie moja duša nabažiť .Vôňe sa stali pre mňa vášňou.

Silvia Morávková

Parfumérka a zakladateľka
Čuch má svoju vlastnú inteligenciu. Pomocou vôní pomáham znovu objaviť tento talent prírody v nás.
Vône život človeka ovplyvňujú rozhodujúcim spôsobom. Dokážu sprostredkovať pocit bezpečia, radosti, odvahy, navodiť pocit strachu. Ovplyvňujú nás pri nakupovaní, učení aj pri posudzovaní osôb. Je to starodávna forma komunikácie, ktorá je veľmi osobnou záležitosťou. Vždy ma zahrejú na srdci slová: Pekne voniaš. Je to pre mňa signál, že druhý človek je veľmi vnímavý. Za slovami pekne voniaš vnímam hlbší záujem o moju osobu. Vôňa o nás hovorí veľa. Dokonca viac než to čo každý deň na seba obliekame. Zdelenie vône je veľmi autentickou záležitosťou.Veľa krát jej ale venujeme oveľa menšiu pozornosť ako si zaslúži. Hovorí jasnou rečou bez slov. Potrebujem byť videní, či skôr nenápadní? Žijem život s vášňou alebo uprednostňujem stabilitu? Je mojou hlavnou ingredienciou života – pokoj ,ľahkosť a jednoduchosť? Som romantický, dobrodružný? Dalo by sa takto pokračovať veľmi veľmi dlho. Všetci podvedome tieto nuancie vnímame a dokonca podľa odkazu vône zhodnotíme či nám je človek sympatický.

Čuch - zmysel plný emócií

Vôňa zostáva záhadou. Vedci stále nemajú uspokojivú teóriu ako vôňa funguje. Má to niečo spoločné s jedinečným tvarom a vibráciami molekúl.
Vedci lokalizovali pachové receptory a vedia ako sú spojené s mozgom a nervami, ktoré smerujú do našej najstaršej a najhlbšej časti mozgu. Minimálne 10 000 pachových molekúl bolo identifikovaných, ale objavujú sa stále nové ,ktoré je potreba preskúmať. V mozgu sa informácie o vôňach vydávajú na 2 rôzne trasy.

Jedna vedie priamo k mozgovej kôre. Vďaka tejto trase vieme s istotou identifikovať vôňu. Takéto vedome rozpoznanie je menej časťou záležitosťou.
Druhá trasa informácií o vôňach je oveľa dôležitejšia. Má priame spojenie s časťami mozgu amygdala (oblasť mozgu zodpovedná za spracovanie emócií) a s hipokampom (oblasť spojená s pamäťou a poznaním). Neurológovia tvrdia, že toto úzke spojenie medzi oblasťami mozgu, ktoré súvisia s pamäťou a emóciami a našim čuchom môžu vysvetľovať prečo náš mozog spája pachy a vône s určitými emocionálnymi spomienkami.

Preto keď cítim vôňu lipy vždy si spomeniem na mamu, pri vôňi ruže sa mi vynorí asociácia na návštevy u babky a vôňa bazového kvetu mi pripomína detskú bezstarostnosť.

Rodia sa ľudia s výnimočným čuchom ?

Najlepší čuch majú bezkonkurečne ženy v plodnom veku. Sú schopné identifikovať pachy i v najmenších koncentráciách a to lepšie než muži v ľubovoľnom veku, dievčatá pred pubertou či ženy v klimaktériu. Avšak silná citlivosť na vône od útleho veku je skôr výnimkou. Tak ako Mozart – hudobný génius svojej doby. Už ako päťročný komponoval vlastnú hudbu a vo svojich 13 – tich rokoch zložil svoju prvú operu. Z času na čas sa narodí génius či už čuchový alebo hudobný. Skôr je to záležitosť tréningu a vnímavosti nakoľko čuch je najmenej vedome používaný zmysel. Treba ho cibriť. Tréning čuchu sa hodí nielen pre nadšencov vôní, ale aj pre ľudí ktorým sa vďaka corona vírusu badateľne zhoršil. Ako na to?

Čuchový tréning v praxi

Tieto jednoduché cvičenia podporujú regeneráciu čuchových buniek a podporujú intenzívnejší zážitok z vôní.

 

1.  Ovoniavajte všetko čo k vám prichádza
Keď pôjdete nabudúce do lesa, privoňajte si k borovicovému drevu, ihličiu či k machu .. Vnímajte ako voní les ako celok. Všimnete si, že intenzita vône sa mení v závislosti od počasia, teploty, vlhkosti vzduchu.

2. Ovoniavajte to čo máte radi
Vyberte si potravinu, ktorú máte radi. Napríklad jablká, pomaranče,kávu – podľa vašej voľby a 2 krát denne po 2 minuty intenzívne vdychujte jeho vôňu .Potom s pôžitkom zjedzte alebo vypite a vychutnávajte všetky nuancie chutí a vôní.

3. Tréning s esenciálnymi olejmi
Pre tých čo majú doma esenciálne oleje odporúčam vybrať 4 oleje. Vône, ktoré máte radi. Môžete ich inhalovať priamo z fľaštičky. Zavrite oči a sústreďte sa na vôňu a jej jednotlivé odtiene, vdychujte arómu cca 20 sekúnd, striedajte hlboké nádychy s krátkym privonavianím. Dajte si aspoň minútu pauzu pred inhaláciou ďalšej vonnej esencie.

Vône nás obklopujú počas celého života. Ja uprednostňujem tie čo vytvorila sama príroda. Vnímame ich podvedome vo všetkých situáciách: keď sme šťastní, smutní, aj pri zážitkoch pri ktorých si želáme aby sa zastavil čas. Vôňa nás môže zaviesť tam kam chceme.

Najlepšie však k vychutnávaniu si prítomnosti a smerom do budúcnosti, k novým zajtrajškom, ktoré si namaľujeme my sami.

Svet je pestrý, zostaňte otvorení novým vnemom a nechajte sa aj vy očariť tajuplným svetom vôní.

Silvia Morávková

Som radosť. Som ona aj on.

Skloním sa len vtedy, keď je to nevyhnutné
a len toľko koľko mi sebaúcta dovolí.